Fotografování pod vodou
Fotografování obecně je zachycení a následná konzervace přirozených optických vjemů ve zlomku vteřiny. Je ale o to zajímavější, když se vše odehrává pod vodní hladinou.
Podvodní svět, příroda, voda, moře, lodě, cestování, dobrodružství, poznávání ukrytého a věci s tím spojené, jsou naší společnou klubovou vášní již zatraceně dlouho, určitě mnoho desítek let. Není tedy divu, že někteří jsme propadli finančně i časově zhoubné touze zachycovat ten fantastický svět na fotografiích a sdílet podvodnické krásy a skrytá tajemství s přáteli a vlastně téměř s kýmkoliv, kdo o to kdy neprozřetelně projevil zájem.
Cesty i motivy k prvnímu zmáčknutí spouště pod vodou jsme měli různé. Od prvotního focení na suchu jednoduše zataženého pod vodu, přes touhu pořizovat momentky a zaznamenávat zážitky ze společných i individuálních výprav. Přes zájem o podvodní přírodu a snahy zachycovat a dokumentovat podvodní havěť všeho druhu, velikostí, tvarů a barev, až po tvorbu snímků určených pro výstavy a soutěže. To vše namícháno v libovolném poměru.
Naše společné portfolio se za roky úporného cvakání spouští značně rozšířilo a zbytnělo do rozměrů výrazně přesahujících rozměry našich kompozičně rozlehlých a půvabně oválných břich. Nemožné, ale stalo se. Obsahuje na jedné straně snímky ze sladkých vod – řek, přehrad, lomů i bazénů Česka a okolních zemí; na druhé straně záběry z různých moří a oceánů – Bílé moře, Karibik, Středozemní a Rudé moře, Indický oceán, Pacifik; z míst jako Galapágy, Súdán, Kuba, Francouzská Polynésie, Papua, Mauritius, Seychely, Maledivy, Sulawesi, Chorvatsko, Španělsko, Bajkal, Andamany, Wakatobi a tak dále. Viděli jsme toho už opravdu hodně a výčet by mohl být nekonečný. V hledáčcích našich přístrojů se zjevují ryby, raci, krabi, žraloci, delfíni, velryby, chobotnice, nahožábří plži, houby, vraky, medúzy, potápěči, modelky i partnerky. Havěť je to nekonečná, rozličných barev, tvarů, ale i vnad. Když k tomu ještě přidáme současné technické možnosti focení různých témat, jako je makrofotografie, portréty, zátiší, širokoúhlé fotky, kreativní fotografie, podvodní krajiny, vzniká zde neuvěřitelná škála fotografií s úžasným nábojem a atmosférou.
Více než 150 let našich souhrnných společných zkušeností a snahy učit se jeden od druhého i od dalších obdobných spřátelených magorů v Česku i v zahraničí přineslo nemalé ovoce. Kdybychom naházeli do nějakého velkého, ale opravdu velkého a tučného megaprasátka všechny peníze, které jsme v průběhu času doslova a do písmene utopili v podobě zaplavených kamer, blesků a objektivů, mohli bychom dnes společně vlastnit třeba parní lokomotivu. Jenže k čemu by nám byla, když s ní pod vodou neuděláte ani jednu fotku. Šla by sice odmastit, spustit někde na dno a použít jako zajímavý vrak, ale o to nejde. Je to jen příměr ceny za to, že naše ješitné fotografické a mokré ego může hřát několik desítek cen a umístění z tuzemských i zahraničních fotografických soutěží a festivalů, a že se nám podařilo uspořádat několik fotografických výstav. O potěšení, které nám všem skýtají soukromé šuplíčky našich fotografických skvostů, polo skvostů, čtvrt skvostů i absolutních neskvostů, se kterými se nejsme schopni rozloučit, a které už asi nikdo nikdy neuvidí, ani nemluvě.
Technika, kterou používáme zahrnuje vesměs zrcadlovky Nikon a Canon s velikostí chipu APSC a full frame. Máme je uloženy ve vodotěsných pouzdrech Ikelite, Sea Lux, Subal. Nezbytné jsou blesky, například Ikelite, Sub strobe, Inon a další. Ti, kteří fotí, hlavně jen pro vlastní potěšení, používají různé zapouzdřené kompakty a samozřejmě velice populární GoPro. Oči, hlava a nápady jsou většinou vlastní.
Focení pod vodou je také návykové. Tak pozor! Přesto vám všem přeji dobré světlo.
Ivan Vychodil podvodní fotograf a instruktor CMAS ve výslužbě e-mail: ivanvychodil@seznam.cz